צעדים ראשונים בביטקוין

איך מתחילים?

אז החלטתם שהביטקוין הוא הדבר הבא. עכשיו אתם רק צריכים לדעת איך להשיג אותו.
בפרק זה נראה מה הן הדרכים להשיג ביטקוין, כיצד להחזיק בו ומה אפשר לעשות איתו.

תוכן עניינים

Please select post type

כיצד להחזיק ולאחסן ביטקוין - מהו ארנק דיגיטלי?

כדי שנוכל לרכוש ביטקוין, או כל מטבע דיגיטלי אחר, עלינו קודם כל להחזיק בארנק ביטקוין.
ארנק דיגיטלי הינו למעשה תוכנת מחשב הנמצאת על גבי מחשב (מחשב נייח, נייד או טלפון נייד) או בשרת מרוחק (ארנק רשת) המאפשרת את אחזקתם וניהולם של מטבעות דיגיטליים על גבי כתובות דיגיטליות. דרך הארנק הדיגיטלי ניתן לשלוח ביטקוין לכל כתובת ברשת הביטקוין או לקבל ביטקוין ממקור חיצוני.
לביטקוין ולכל המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים קיים ארנק ייחודי, או כמה ארנקים, שבאמצעותם ניתן לאחסן את המטבע.

ברשת הביטקוין, כל כתובת דיגיטלית הינה רצף תווים (בין 27 ל – 34 תווים) המורכב מאותיות אנגליות ומספרים אשר מהווה כתובת ייחודית להחזקת ביטקוין. למניעת בלבול אין בכתובות שימוש בסימנים ‘o’ ‘O’ ‘I’ ו – ‘l’ (אות i גדולה והאות L קטנה). לכל כתובת דיגיטלית ייחודית ישנו מפתח פרטי ייחודי אשר רק באמצעותו ניתן לגשת לכספים המאוחסנים בכתובת ולבצע איתם פעולות. אולי יקל עליכם לחשוב על כל כתובת דיגיטלית כמספר חשבון בנק שבו ניתן להחזיק יתרה כספית ואת המפתח הפרטי כקוד הגישה לאותו חשבון.

הכתובות הדיגיטליות בביטקוין הינן ציבוריות וכל אדם יכול לגשת לכל כתובת ולברר מה היתרה הקיימת בה דרך סורק הבלוקצ’יין. אך עם זאת, מאפיין נוסף של הכתובות הוא שהן אנונימיות לחלוטין ולא ניתן לדעת מי מחזיק בכתובת מסוימת.

כפי שניתן להבין אם כן, ידיעת כתובת בפני עצמה לא מאפשרת ביצוע פעולות על היתרה שהיא מאחסנת בה ורק על ידי שימוש במפתח הפרטי ניתן לבצע פעולות ב”חשבון”.

תוכנת הארנק הדיגיטלי בעצם מחזיקה עבורך, בצורה מוצפנת, את המפתחות הפרטיים של הכתובות הדיגיטליות, ומנהלת עבורך את תנועות הכספים בין הכתובות השונות.

מכיוון שאין בנק במקרה של ביטקוין, כל משתמש המחזיק בארנק דיגיטלי, הינו בעצם הבנק של עצמו. מסיבה זו מומלץ מאוד להגן על הארנק הדיגיטלי באמצעות סיסמא חזקה ולשמור תמיד על גיבוי הארנק באופן בטוח. ניתן לבצע גיבוי והגנה על הארנק באמצעות סיסמא מתוך תוכנת הארנק.

בפרק הבא במדריך, ארנקים דיגיטליים, נלמד לעומק על הסוגים השונים של ארנקי הביטקוין.

למידע מקיף על אבטחת הארנק הדיגיטלי, קרא עוד בפרק: אבטחת ביטקוין.

איך משיגים ביטקוין?

ישנן דרכים רבות להשיג ביטקוין. בחלק הבא נסקור אותן ונציג את היתרונות והחסרונות בכל אפשרות.

קנייה מאדם אחר – הדרך המהירה והפשוטה ביותר להשיג לידכם ביטקוין היא פשוט לרכוש אותם ממישהו אחר שכבר מחזיק בהם.
אם אתם לא מכירים מישהו שרכש בעבר ביטקוין, מקום טוב להתחיל בו הוא קבוצת הפייסבוק “ביטקוין ישראלי”, בה כבר ישנם יותר מ 37,000 חברים. פרסמו פוסט והמוכרים הפוטנציאליים כבר יגיעו אליכם.

מכיוון ששער הביטקוין לא תמיד זהה בכל זירות המסחר השונות, בעת ביצוע עסקה במזומן, ייתכן ותאלצו למצוא מחיר ששניכם מסכימים עליו. האתרBitcoin Average  יציג עבורכם את שערו הממוצע העולמי של הביטקוין אשר מבוסס על השערים ברחבי העולם בשקלול מחזורי המסחר השונים. מחיר זה יכול להוות אינדיקציה טובה והוגנת למחיר עבור שני הצדדים בעסקה.
ורק ליתר ביטחון, אם אתם קונים ממישהו שאתם לא מכירים (ואולי גם אם כן) מומלץ לנקוט משנה זהירות כאשר אתם מסתובבים עם סכומים גדולים במזומן ועדיף לבצע את העסקה עם חבר נוסף ו/או במקומות ציבוריים. לכל מקרה שלא יהיה.

כספומט ביטקוין – עם העלייה בפופולאריות של הביטקוין בעולם בשנים האחרונות וכחלק מתבקש בבניית התשתית למטבע הדיגיטלי, כספומטי ביטקוין החלו לצוץ בכל רחבי העולם. ישראל אמנם קטנה אך ידועה בחדשנותה ולכן לא מפתיע שאנו נכללים בין המדינות שבהן ניתן למצוא כספומטי ביטקוין.

הכספומט הראשון שהגיע לארץ, מסוג Lammasu ממוקם בשגרירות הביטקוין ברחוב אחוזת בית 1 בתל-אביב, והוא מאפשר להמיר שקלים, מזומן בלבד, לביטקוין. על מנת למשוך ביטקוין מהכספומט תדרשו להציג קוד QR המקושר לכתובת בארנק דיגיטלי או לארנק נייר (ראו הסבר מפורט על ארנקי נייר בפרק אבטחת ביטקוין.  כל שעליכם לעשות הוא לסרוק את קוד הכתובת אליה תרצו להעביר את הביטקוין ולהכניס שטרות כסף למכונה. התהליך אורך מספר שניות בודדות והינו קל מאוד ואינטואטיבי. למקרה שבכל זאת תתקלו בקשיים, חברי קהילת הביטקוין המאיישים את השגרירות בדרך קבע, יישמחו לסייע לכם.

כספומטי ביטקוין נוספים מפוזרים ברחבי הארץ. בירושלים, באר-שבע ובראשון לציון. להלן רשימה שמרכזת את פריסת כספומטי הביטקוין בישראל.

שימו לב: עמלות הקנייה בכספומטים דיי גבוהות. שווה לבדוק את העלויות מראש לפני שמבצעים את הרכישה.

חלפני ביטקוין / זירות מסחר – רכישת ביטקוין דרך חלפני ביטקוין או דרך זירות מסחר הוא תהליך מסורבל יותר  משתי האפשרויות הקודמות וכזה שבו גם תאלצו לוותר על האנונימיות שלכם אך הינו היעיל, הבטוח והנכון ביותר אם אתם מתכננים לרכוש סכומים משמעותיים.
בישראל פועלים מספר חלפני ביטקוין אשר יבצעו עבורכם את רכישת הביטקוין וישנן גם זירות מסחר בינלאומיות שמאפשרות רכישה דרך כרטיסי אשראי ו/או העברה בנקאית.
קניה בצורה זו לוקחת מעט זמן, שכן התערבות הבנקים וחברות האשראי מאטות את התהליך ובד”כ תהיה גם יקרה יותר.

ברכישת ביטקוין בישראל, Bits Of Gold הינו החלפן הותיק והבטוח ביותר בישראל לרכישת ביטקוין.

9BF21E76-BA89-4D99-ADEB-023E555ECE15Created with sketchtool.

לביצוע רכישה של ביטקוין

באתר Bits Of Gold  בצעו את תהליך ההרשמה הנדרש ובחרו באפשרות הרצויה. בחרו את סכום הרכישה הרצוי והזינו בכתובת הארנק לשליחה את כתובת הארנק שלכם. לאחר מכן בחרו באפשרות העברה בנקאית והמשיכו בתהליך כמודרך.

במידה ואין לכם ארנק ביטקוין ואתם מעונינים ללמוד כיצד להתקין אחד קפצו לביטקוין בשלושה צעדים או עברו לפרק במדריך העוסק בפירוט בארנקים דיגיטליים.

Bits of gold מאפשרת ללקוחותיה לרכוש ביטקוין או איתריום באשראי (מ 1,000-50,000 ש”ח), בהעברה בנקאית (מעל 750ש”ח) ואפילו במזומן בעסקאות של עד 5,000 ש”ח דרך הכספומט בשגרירות הביטקוין בת”א.
שימו לב: בקנייה דרך Bits of gold שער הביטקוין שבו תתבצע בפועל הרכישה שלכם “ינעל” בעת קבלת הכספים בחשבון הבנק של החברה ולא בהכרח בשער הנוכחי.

אפשרות נוחה נוספת היא רכישת ביטקוין באשראי דרך בורסת ביננאס (Binance).
Binance הינה אחת מזירות המסחר הגדולות בעולם המציעה שלל שירותים פיננסים בתחומי הקריפטו השונים, ממסחר, מתן הלוואות, השקעות וכו’.
כדי לבצע רכישה באשראי עליכם להיות משתמשים רשומים באתר ולבצע את כל שלבי “הכר את הלקוח” הנדרשים ע”י המערכת. לאחר מכן, עליכם לבחור באפשרות “Buy Crypto” ולהתקדם משם.
קחו בחשבון שעמלות הרכישה דיי גבוהות ומסתכמות במעל 5% ובנוסף לא לשכוח גם את העמלות על המרות המט”ח.

אפשרות נוספת לרכישה באשראי היא דרך אתר Changelly, גם כאן תדרשו להרשם לאתר ולהשלים תהליך KYC מלא.
ב Changelly תוכלו לרכוש ביטקוין, איתריום, מונרו או USDC (מטבע דיגיטלי הצמוד לשער הדולר)

** חשוב להבין ולזכור: חברות אלו רשומות על פי חוק וידרשו מכם להציג מסמכים מזהים בעת ביצוע הרכישה לצורך דיווח לרשויות. כמו כן, משיכה של הכספים בחזרה מזירות המסחר לבנקים בישראל תהיה כרוכה בהעברות בנקאיות בינלאומיות וצפויות להיות איטיות ובחלק מהמקרים אף תתקלו בהתנגדות של הבנקים בארץ לבצע את ההעברה.

לעוד פרטים על זירות מסחר בארץ ובעולם עבור לפרק מסחר מטבעות דיגיטליים.

תנו שירות, קבלו ביטקוין – כל אחד טוב במשהו לא?
דרך נוספת להשיג ביטקוין, וכזו שבה לא תצטרכו אפילו לפתוח את הארנק, היא קבלת ביטקוין תמורת שירות. אז לא משנה אם אתם בוני אתרים, עורכי-דין  או מאלפי אריות. הציעו את שירותיכם וקבלו עבורם תשלום בביטקוין. קהילת הביטקוין בארץ הינה אחת מהקהילות המפרגנות ביותר שיצא לי להכיר. פרסמו את שירותיכם בקבוצות הפייסבוק השונות ותתחילו לצבור ביטקוין.
חשוב להזכיר שבמידה ולא מדובר בשירות מזדמן אלא בעסק פעיל הרשום על פי חוק, מומלץ מאוד לבצע רישום של הכנסותיכם בביטקוין בספרי החשבונות שלכם כנדרש, רק ליתר ביטחון.

אז מה הדרך הטובה ביותר להשיג ביטקוין? תלוי.

מזומן – הדרך המשתלמת ביותר. ללא עמלות.
כספומט – הדרך המהירה ביותר. רק אתם והמכשיר.
חלפנים – הדרך הבטוחה ביותר לקניית ביטקוין בסכומים גדולים.
שירותים -דרך המלך. גם משתלם וגם תורם לפיתוח הקהילה והמטבע.

מה אפשר לעשות עם ביטקוין?

אז הצלחת להשיג קצת ביטקוין. יופי. עכשיו מה אתה הולך לעשות איתם?

ביטקוין הוא כסף לכל דבר ועניין. ובכסף בדרך כלל יש שתי אפשרויות: או שתחסוך אותו או שתשתמש בו.

חיסכון בביטקון הוא אפיק ההשקעה המועדף על רוב אלו המחזיקים ביטקוין. אלו אשר מאמינים כי למרות העליה המטאורית בשער הביטקוין בשנים האחרונות, הוא עדיין נמצא בחיתוליו מבחינת ערך, שימושיות ושווי שוק.
ייתכן אגב שהחוסך הגדול ביותר ברשת הביטקוין הוא לא אחר מיוצר הביטקוין בכבודו ובעצמו Shatoshi Nakamoto  אשר כפי הנראה כרה בעצמו עשרות, אם לא אלפי מטבעות ביטקוין בשנותיו הראשונות של המטבע.

אם המטרה שלשמה רכשת ביטקוין היא חיסכון ושמירת ערך לטווח ארוך מומלץ שתבצע/י שני צעדים חשובים:

א. העבר את הביטקוין לאחסון בארנק קר, כלומר – ארנק אשר לא מחובר לרשת האינטרנט ולכן כמעט ולא חשוף לגניבות ופרצות אבטחה.
ב. אם מדובר בארנק חם (און-ליין) המוגן בסיסמא, דאג לשמור את הסיסמא במקום בטוח שתוכל לגשת אליו בקלות בעתיד. משתמשים אשר בוחרים סיסמא ולא פועלים בחשבון לאורך זמן, נוטים לשכוח את הסיסמא ולאבד בעקבות כך את הביטקוין שלהם. לא תאמינו כמה פעמים זה קורה.

לקריאה מורחבת על חיסכון בארנקים קרים ושימוש נכון בסיסמא, קרא עוד בפרק: אבטחת ביטקוין.

האפשרות שנייה כאמור היא להשתמש בביטקוין שרכשת. מגוון האפשרויות לשימוש יום יומי בביטקוין הינו רחב פי כמה וכמה מונים מאשר היה בשנים האחרונות. עשרות אלפי עסקים ברחבי העולם מקבלים ביטקוין עבור מוצריהם ושירותיהם ובארץ ניתן למצוא מאות עסקים המוכנים לקבל ביטקוין. לאחרונה החלו חברות רב-לאומיות מהשורה הראשונה לקבל ביטקוין ופורטלי שירות מקוונים ענקיים אשר הכניסו תחת מטריית הביטקוין אלפים נוספים של עסקים מכל התחומים.
עם זאת חשוב לציין שמרבית מחזיקי הביטקוין כבר לא חושבים עליו כמטבע לשימוש יום-יומי אלא יותר כמכשיר לשימור הון וכגידור לאינפלציה וחרמות ממשלתיות.

אפשרות נוספת, שבטח פחות מתאימה לרובנו, היא רכישת ביטקוין לצורך מסחר ספקולטיבי בזירות מסחר. התנודתיות החריפה של הביטקוין מהווה מקור משיכה מצוין לסוחרים ספקולנטים אשר רואים בביטקיון הזדמנות להתעשרות מהירה. מיותר לציין שפעולה זו מאופיינת בסיכון גבוה ביותר ומתאימה רק לאלו אשר יודעים מה הם עושים (או לפחות חושבים שהם יודעים).
אם מסחר בביטקוין מעניין אתכם, אתם מוזמנים לקרוא עוד בפרק העוסק כולו במסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים: מסחר מטבעות דיגיטליים

חדש!! חדש!! חדש!!

פרקי המדריך

יש לכם שאלה?

כניסה לחשבון

רוצה ללמוד לסחור ולהשקיע במטבעות דיגיטליים?

רק 490
לזמן מוגבל

ימים
שעות
דקות
המבצע הסתיים, תודה ל 103 סטודנטים החדשים שהספיקו לרכוש את הקורס במחיר מבצע. בהצלחה לכולם נמשיך להפתיעה אתכם בהמשך

במקום 1,290 ש"ח

דילוג לתוכן