מסחר במטבעות דיגיטליים

זירות מסחר למטבעות דיגיטליים, כיצד לסחור בביטקוין וממה חשוב להיזהר

בפרק זה נלמד היכן לסחור בביטקוין מול מטבעות פיאט ומול מטבעות דיגיטליים נוספים. נראה מהן זירות המסחר הבולטות ומהם היתרונות והחסרונות של כל זירה. נלמד על שיטות מסחר מתקדמות באמצעות שימוש במכונות אוטומטיות וכמו כן נלמד על הסכנות הכרוכות במסחר בביטקוין וממה חשוב להיזהר.

תוכן עניינים

Please select post type

מסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים

עם צמיחתו של עולם המטבעות הדיגיטליים בשנים האחרונות, עליות השערים והתפתחות התשתית הפיסית ברחבי העולם קמו זירות מסחר רבות שהציעו אפשרות להמיר דולרים, יורו ומטבעות פיאט נוספים לביטקוין ולשאר המטבעות הדיגיטליים.

מטבעות דיגיטליים הביאו עימם משהו שלא נראה קודם לכן בעולם המסחר: האפשרות לסחור בנכס פיננסי בקלות, מכל מקום בעולם, במשך 24 שעות 7 ימים בשבוע. בקריפטו לא צריך הרשאות מהבנק, חתימות על טפסים, מסגרות אשראי ושיחות עם מנהל הסניף. כל מה שאתם צריכים זה קצת ביטקוין (או כל מטבע אחר) להתחיל, חשבון מייל וחיבור לאינטרנט. גן עדן לסוחרים.

בניגוד למסחר בשווקים מוסדרים שלרוב פועלים רק בשעות העבודה, המסחר הדיגיטלי לא עוצר אפילו לשבריר שנייה. אפילו שוק המט”ח העולמי שנסחר גם כן סביב השעון לא עומד בקצב של הקריפטו ויוצא בסופי שבוע להפסקות קצרות.

המסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים סוחף וממכר ומעניק אפשרויות פיננסיות לאדם הפשוט כפי שלא נראו מעולם, זאת בשילוב רגולציה מתונה יחסית מאפשר חופש פעולה רחב מאוד לסוחרים ושוק חופשי אמיתי מצד אחד, אך גם נותן פתח למרמה ותחבולות רבות שבדרך כלל מרוששות את השחקנים הקטנים מצד שני. בהמשך נראה איך מתחילים וממה כדאי לנו להיזהר.

בפרק זה נסקור את זירות המסחר המובילות כיום ונעמוד על יתרונותיהן וחסרונותיהן. כל זירות המסחר שנסקור כאן הינן זירות מסחר ריכוזיות, כלומר ישנו אדם, קבוצה או חברה שעומדים מאחוריהם ומפעילים אותם והם אלו שלמעשה מחזיקים ביתרות המטבעות שלנו כל עוד נסחור בהם.
בפרק הבא נכיר את הדור החדש של זירות המסחר, זירות המסחר המבוזרות (DEX – Decentralized Exchanges). זירות מסחר אלו פועלות ללא מגע אדם ובאמצעות חוזים חכמים בלבד. ולמרות שניתן לסחור דרכן, הן לא מחזיקות בפועל את המפתחות הפרטיים למטבעות שלנו. לקריאה על DEXes עברו לפרק הבא במדריך.

זירות מסחר למטבעות דיגיטליים

זירות המסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים הינן נדבך חשוב לאימוצו של הביטקוין בעולם.
הן אלו המאפשרות למטבעות להחליף ידיים ומספקות נזילות לסוחרים ולמשתמשי הפרוטוקולים השונים.
כיום, ניתן למצוא ברחבי האינטרנט מאות זירות מסחר לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים נוספים.
בתחילת הדרך, סביב שנת 2013 ניתן היה למצוא רק מספר מועט של זירות מסחר, רובן הציעו מסחר אך ורק בביטקוין. הזירה המוכרת והגדולה ביותר בזמן זה הייתה MtGox היפנית. (אשר קרסה עקב גניבת ענק בתחילת 2014 ומחקה מליוני דולרים(. לצד העליה המטאורית במחירו של הביטקוין במהלך שנת 2013 החלו לצוץ עשרות ומאות זירות מסחר חדשות ברחבי האינטרנט שהציעו מסחר בביטקוין ובלהיט החדש דאז, מטבעות דיגיטליים אלטרנטיבים.

בניגוד לשווקים מוסדרים, הקמת זירת מסחר למטבעות דיגיטליים הייתה עסק יחסית פשוט לאלו בעלי הידע הטכני המתאים. בלי הבירוקרטיה, התקנות, האגרות ומגבלות החוק, אין ספק שהדברים אז זזו מהר וזירת מסחר יכלה לעלות לאוויר תוך מספר שבועות בודדים. אבל היה לכך גם מחיר. רבות מזירות המסחר שהוקמו בחופזה לא שמו את הדגש הראוי על רמת האבטחה הנדרשת (או חוסר בידע הטכני הנדרש). התוצאה היתה אין ספור פריצות, גניבות, באגים ותקלות טכניות ולבסוף קריסתן של רבות מתוך אותן זירות חדשות עם אובדן כספי כבד למשקיעים.

כמו המטבע הדיגיטלי עצמו, גם רבות מזירות המסחר שמרו על אנונימיות בעליהן המסתתרים מאחורי כינוי רשת עלומי פנים וכתובת. ציבור הסוחרים הנלהב התעלם פעמים רבות מכל סימני האזהרה והפקיד כספים רבים בזירות מסחר אלו ללא כל בדיקה מינימלית על העומדים מאחוריהן ועל מאפייני האבטחה של הזירה. התוצאה בחלק גדול מהמקרים הייתה טרגית.

כמו בכל שוק צעיר, גם עולם המסחר בביטקוין שילם וישלם “שכר לימוד” יקר. לעיתים על חשבונם של המשקיעים, אך לאחרונה התמונה מתחילה להשתנות. מספר זירות מסחר, אשר הצליחו למצב את עצמן כזירות מסחר בטוחות ונוחות לשימוש החלו לבלוט מעל השאר ולהיהפך לחברות גדולות ויציבות אשר מסוגלות לספק למשתמשיהם אבטחה מספקת, ממשק מסחר נוח ועשיר, ושירות לקוחות ברמה נאותה. בשנים האחרונות אנחנו רואים גופי ענק ובנקי השקעות שרוכשים או מקימים אתרי מסחר למטבעות דיגיטליים ומאחוריהם טובי המוחות שמביטיחים לנו שהסיכוי לאבד את כספנו כתוצאה מפריצה או תקלה טכנית כמעט ולא קיים. ניתן לומר שכמה מזירות המסחר המובילות היום כבר הגיעו לרמה אבטחה זהה לאלו של הבנקים המסחריים הגדולים, בהבט הזה לפחות, ולחלקן אפילו יש ביטוח על הנכסים.

איך תבחרו זירת מסחר

לפני שאתם מתחילים לסחור ישנם פרמטרים רבים שעליכם לבחון, להלן רשימה של כמה מהבולטים מהם בסדר חשיבות יורד:

אבטחה – המרכיב הקריטי ביותר בזירת המסחר. כמובן שלכם כמשתמשים אין דרך טובה לדעת באמת מהי רמת האבטחה באתר אבל יהיה הגיוני לומר שככל שהזירה קיימת יותר זמן, כך היא בטוחה יותר. ההגיון פשוט: כל זירות המסחר לביטקוין ומטבעות דיגיטליים נמצאות תחת מתקפה מתמדת ונסיונות פריצה. עצם העובדה שזירה קיימת זמן רב משמשת כאינדיקציה לרמת האבטחה בה. גם זהות בעלי הזירה עשויה לשפוך או על הנושא ואפשר להניח שככל שגוף גדול יותר ובעל ממון עומד מאחורי זירה מסוימת, יותר משאבים הושקעו באבטחתה.

משיכות והפקדות כספים – חלק מהזירות מגבילות את סכום המשיכה היומי. חלק מחייב זמן המתנה מינימלי בין הפקדה למשיכה. בדקו זאת לפני שאתם מבצעים הפקדה לזירה.

דרישות זיהוי KYC – כחלק מהרגולציה ההולכת ומתהדקת סביב תחום המסחר במטבעות דיגיטליים, זירות מסחר רבות (בייחוד אלו הממוקמות בארה”ב) דורשות זיהוי של משתמשיהם. כיום כל הזירות המובילות דורשות כתנאי מקדים למסחר בזירה להזין פרטים אישיים ולהציג תעודה מזהה כחלק מתהליך אימות זהות המשתמש. במקרה והאנונימיות חשובה לכם, יתכן שמסחר בזירות אלו לא עבורכם.

מגבלות הנובעות ממיקום גאוגרפי – עדיף להימנע מזירות מסחר אשר ממוקמות במדינות בעלות משטר ‘בעייתי’, כזה הנוטה להטלת חרמות או סנקציות שרירותיות על אזרחיהן ועל עסקים הפועלים בתחומן. באופן גורף אני ממליץ לא לפעול בזירות המבוססות בסין, רוסיה או קוריאה.

תמיכה ושירות – חשבונות חסומים, הפקדות ומשיכות תקועות, פניות ללא מענה וחוסר תקשורת מוחלט עם קהל הלקוחות הם רק חלק משלל הבעיות הפוטנציאליות של זירות מסחר בעלות שירות לקוחות לוקה או חסר לחלוטין. לביטקוין אין מנכ”ל או מחלקת פניות הציבור וחלק מבעליהן של זירות המסחר שומרים על אנוניומיות מחולטת. לכן חשוב לבדוק את תחושות הקהילה לגבי רמת השירות בזירת המסחר דרך הטוויטר והרשתות החברתיות השונות עוד לפני שאתם מפקידים אליהן כספים. כל עוד הכל עובד זה בסדר אבל ברגע שמתחילות הבעיות, עדיף שיהיה למי לפנות.

ממשק ונוחות – לפני שאתם מתחילים לסחור הכירו מעט את סביבתכם. בדקו את מערכת הגרפים שהאתר מציע, את אופן הזנת הפקודות, ואת התחושה באתר. ממשק נוח ואינטואיבי יכול לשדרג משמעותית את חווית המסחר שלכם.

מחזורי מסחר – ככלל עדיף לסחור בזירות המציעות נזילות ועומק במסחר. היזהרו ממטבעות עם מחזורי מסחר דלילים ומרווחי מחיר רחבים. לעיתים ניתן להיכנס לטרייד אך ברגע האמת יכול להיות קשה מאוד לצאת ממנו.

מבחר מטבעות למסחר – חלק מהזירות מציעות מגוון מצומצם של מטבעות ואחרות מציעות עשרות ומאות צמדים למסחר. כדי להנות מכל מה שיש לעולם המסחר במטבעות דיגיטליים להציע אני ממליץ לסחור בזירות שמציעות מגוון רחב של מטבעות וכאלו שמעדכנות באופן תדיר את רשימת המטבעות בהתאם להתפתחויות בשווקים.

עמלות – רוב זירות המסחר מיישרות קו בנוגע לעמלות ובכל אופן, לא מזיק לבדוק שאתם לא משלמים עמלה גבוהה מידי. כל דבר בין 0.1%-0.25% הוא סביר, מעל נחשב יקר. למי שמתכנן מסחר יומי רכיב העמלות יכול להיות משמעותי אז שימו לב.

אפשרויות מסחר מתקדמות – חלק מהזירות מציעות מלבד מסחר רגיל (קניה/מכירה) גם אפשרויות מתקדמות הכוללות פתיחת פוזיציות שורט, מסחר ממונף ומתן הלוואות תמורת ריבית יומית. בדקו את הפונצקיות הנוספות ונסו למקסם את ההון שלכם ואת ההזדמנויות בשווקים בהתאם לנסיון ולרמת ההבנה שלכם.

סקירת זירות מסחר מובילות למטבעות דיגיטליים:

זוהי אינה המלצה לסחור באילו מהן מזירות המסחר הנ”ל וכל העושה זאת, עושה זאת על דעתו האישית בלבד

בורסת הקריפטו Bit2C נוסדה במרץ 2013, היא זירת המסחר היחידה בישראל ואחת הוותיקות בעולם. הפלטפורמה מאפשרת לישראלים לסחור בקריפטו מול שקל בעמלות נמוכות. נכון ל 2022 ניתן לסחור בביטוסי בביטקוין, איתריום, לייטקוין והמטבע היציב USDC. האחרון הוא תוספת חשובה במיוחד שכן עד להוספתו, למשקיעים בזירה לא היה היכן “לחנות” במידה ורצו לממש את השקעותם במטבעות הדיגיטליים פרט למשיכה של הכספים בחזרה לחשבון הבנק שלהם.

בנוסף למסחר, ביטוסי מציעה שירותי בנקאות קריפטו כמו משמורת לשקלים וקריפטו, דוחות פעילות שימושיים, אפשרויות לתשלום מס הנובע מפעילות בפלטפורמה, API ציבורי לפרטיים וחברות, וכלים נוספים שימושיים רבים למשקיעי קריפטו, סוחרים ומשקיעים לטווח ארוך. פעילות החברה מפוקחת באופן מלא על ידי הרגולציה הישראלית.

הממשק של ביטוסי אינטואיטיבי וקל להבנה. התפריטים לא עמוסים בעשרות אפשרויות וכמעט ובלתי אפשרי ללכת בה לאיבוד. כאן לא תמצאו מסחר במינוף X20 או שילוב עם פרוטוקולי DeFi אלא רק מסחר בסיסי במטבעות. לדעתי הפשטות של ביטוסי היא יתרונה המובהק, זאת כמובן עם העובדה שהיא הזירה היחידה בישראל והיחידה שבעלת נסיון מול הבנקים הישראלים.
בצד השלילי אפשר לציין את הנזילות והעמלות בזירה. לעיתים הנזילות בזירה אינה מספקת, במיוחד לסוחרים גדולים והפרשי המחירים בין הקונה למוכר יכולים להגיע גם למספר אחוזים. ועדיין, ביחס לאפשרויות הקיימות בשוק הישראלי, הפרשי מחיר של 2%-3% נחשבים זולים יחסית לעמלות הנהוגות בשוק, גם אם לוקחים בחשבון את עמלת המסחר שעומדת על 1%.

ביטוסי מומלצת לסוחרים ישראלים שמחפשים פשטות, עמלות סבירות ביחס לשוק המקומי והעברת כספים מהירה מחשבונות בנק ישראליים.

לחצו כאן לפתיחת חשבון מסחר בביטוסי

Binance  - בינאנס

שימו לב: על פי הרשות לניירות ערך בישראל, נכון לאוקטובר 2023, זירת המסחר בינאנס לא עומדת בדרישות החוק ולא מחזיקה ברשיון מסחר הנדרש לפעילותה. על כן אתר קריפטוביט אינו ממליץ על שימוש בזירת המסחר הנ”ל.

בינאנס היא זירת מסחר למטבעות דיגיטליים שהוקמה בשנת 2017 בסין (היום ממוקמת במלטה) על ידי Changpeng Zhao דמות אנונימית למדיי בעולם הקריפטו של הימים ההם. עם זאת, בינאנס והעומד בראשה השכילו למנף את השוק השוורי של 2017 והפיצוץ האדיר בתחום המטבעות הדיגיטליים כדי לצמוח בקצב מסחרר. בינאנס היום היא זירת הקריפטו הגדולה ביותר בעולם במונחי נפח מסחר. הזירה מציעה מסחר במאות מטבעות דיגיטליים ועוד שלל שירותים פיננסים בתחום המטבעות הדיגיטליים.
בשנת 2019, הפלטפורמה המקורית הפסיקה לשרת לקוחות אמריקאיים (רגולציה, SEC וזה…) ופתחה חברת נוספת בשם Binance U.S. בורסה זו מציעה פחות מטבעות למסחר ומותאמת לדרישות הרגולטור האמריקאי.

לבינאנס יש אפליקציית מובייל לא רעה בכלל גם ל iOS וגם ל Android עם ממשק נח ואינטואיטיבי.

בתחום המסחר בינאנס מציעה ממשק מסחר בסיסי, ממשק מתקדם, מסחר ממונף ומסחר בחוזים עתידיים.
מעבר לכך בבינאס תוכלו לבצע Staking למטבעות ישירות מתוך הארנק שלכם ולהנות מריביות שוטפות על אחזקותיכם. אם תסכימו לנעול את המטבעות שלכם ל 30-120 יום תזכו בתשואות משופרות דו-ספרתיות.
בנוסף תוכלו לתת ולקבל הלוואות דרך הפלטפורמה, לקבל גישה למרכז המחקר המתקדם שלהם שמציע ניתוחי שוק ברמה גבוהה על פרויקטים פופולריים ולאחרונה הזירה אפילו השיקה NFT Market חדש.

בינאנס היא פלטפורמה עשירה במיוחד ביחס לזירות מסחר אחרות, ישנם אין ספור שירותים ואפשרויות וספק עם תנצלו את רובם. בדברים החשובים (אבטחה ועלויות) אפשר לומר שבינאנס טובה מאוד ולמרות מקרי פריצה זניחים יחסית בעבר (שטופלו בצורה ראויה בלי הפסד ללקוחות) אפשר בהחלט לומר שהיא היום זירה בטוחה למסחר. בכל מקרה, כמו תמיד, לא מומלץ לשמור סכומים גבוהים בזירות מסחר.
בבינאנס אגב תוכלו לרכוש קריפטו ישירות לחשבון המסחר שלכם באמצעות כרטיס אשראי, מה שיכול להקל במיוחד על כניסתם של משתמשים חדשים לתחום הקריפטו, מצד שני, מורכבות הממשק ועודף הפיצ’רים עלולים להעמיס ולהקשות על ההתמצאות.

כדי לקבל את מגוון השירותים של בינאנס תאלצו לבצע תהליך זיהוי ואימות ותדרשו לספק לזירה מסמכים מזהים.

קוינבייס היא בורסת הקריפטו הגדולה ביותר בארה”ב המציעה למסחר כמעט 100 מטבעות דיגיטליים. הבורסה משרתת 73 מיליון משתמשים בפריסה של יותר ממאה מדינות בעולם.
ראשית בצד האבטחה, קוינבייס נחשבת לאחת מהזירות הבטוחות ביותר בעולם והיא מציעה לכלל לקוחותיה ביטוח על הכספים המופקדים בארנק (עד 250,000$ לאדם). פיצ’ר דיי נדיר בעולם המטבעות הדיגיטליים. בכלל, קוינבייס, בהיותה זירה אמריקאית, פועלת תחת פיקוח ועומדת בתנאי הרגולציה האמריקאים הנוקשים. זו אולי הסיבה שלקוינבייס יש מעל 10,000 לקוחות מוסדיים שמוכנים לשים אצלה כסף גדול.

ממשק המסחר מחולק לממשק הבסיסי ולממשק מסחר מתקדם (לשעבר GDAX) בשם Coinbase Pro שמציע אפשרויות מסחר מתקדמות וגרפים עשירים. ישנה כמובן גם אפליקציה לטלפון הנייד שזוכה לדירוגים גבוהים (iOS ו Android)
קוינבייס גם מפעילה אפליקציית ארנק דיגיטלי בנפרד משירותי הבורסה שתאפשר לכם להחזיק כ 4,000 סוגים שונים של מטבעות דיגיטליים בנוסף גם ל NFTs.

באופן כללי, הממשק של קוינבייס נקי וקל להבנה ומתאים למשתמשים שמחפשים נוחות ופשטות, בלי יותר מידי פיצ’רים ואפשרויות מבלבלות. כל מה שצריך כדי להתחיל לסחור בקוינבייס הם 2$ בלבד. בנוסף, תמצאו בקוינבייס שלל סרטונים ומדריכים ופיד חדשות שישאיר אתכם מעודכנים בכל מה שקורה בעולם הקריפטו.

בצד השלילי קוינבייס נחשבת זירה יקרה מאוד בכל הקשור לעמלות מסחר (0.4%-0.5% לעסקה) ושירות הלקוחות לא נחשב מהטובים שבתעשיה.

KuCoin היא זירת מסחר לסוחרים מנוסים שמציעה מגוון אדיר של צמדי מטבעות דיגיטליים למסחר כמו גם שירותי מסחר מתקדמים.
ל – KuCoin יש מספר יתרונות על פני זירות מסחר מתחרות. ראשית, הפלטפורמה מציעה מסחר ביותר מ 600 מטבעות דיגיטליים והיא ידועה בתור מקום מצויין לאסוף מטבעות של פרויקטים קטנים ולא מוכרים לפני שאלו עולים במחיר ומאומצים על ידי הזירות הגדולות. אז אם אתם אוהבים לחקור וללמוד על פרויקטים חדשים ורוצים למצוא את הכוכב העולה הבא לפני כולם, KuCoin זה המקום בשבילכם.

מבחינת אלמנטים של מסחר, KuCoin לא בהכרח מומלצת למשתמשים חדשים, הממשק עמוס בפיצ’רים ומשתמשים חדשים עלולים לא להתמצא בו בקלות. הזירה מאפשרת מסחר במינוף (Margin) ומסחר בחוזים עתידיים. בנוסף הזירה מאפשרת להשתמש ברובוטי מסחר Built-in שסוחרים עבורכם על פי אסטרטגיה מוגדרת מראש.
עוד פיצ’ר מתקדם (קיים גם בבינאס) הוא Futures Brawl שיאפשר לכם “לשחק” במסחר בחוזים עתידיים ישירות מול משתמשים אחרים בפלטפורמה.

ב KuCoin תוכלו להרוויח כסף על אחזקותיכם גם בלי לסחור. ניתן לתת למשתמשים אחרים הלוואות תמורת תשלום ריבית וניתן גם כן לבצע Staking למטבעות שלכם ולהרוויח ריביות נאות. 

מבחינת אבטחה, KuCoin חברו לחברה בשם Onchain Custodian כדי להגן על המטבעות שברשותה. שירות זה לכאורה כולל ביטוח נגד גניבות בדומה לזה שמציעה קוינבייס אך למיטב ידיעתי עדיין לא נבדק בזמן אמת. הזירה מצהירה כי היא שומרת את מרבית הנכסים בארנקים קרים ומציעה בצד המשתמש אפשרויות להוסיף הגנת 2FA והגנה בסיסמא על משיכות ופעולות נוספות.
בסוף שנת 2021 KuCoin סבלה מפריצה וחלק מהמשתמשים שלה נפגעו אך הזירה פעלה במהירות ופיצתה על הנזק במלואו ונראה שמאז צעדים משמעותיים נלקחו כדי להגביר את רמת האבטחה בזירה.

KuCoin היא לא זירה מפוקחת ולא גדולה כמו שאר זירות המסחר שסקרנו ולכן אפשר לומר שהסיכון בה גבוה במעט מהאחרות, כמו כן, הממשק המשוכלל ואפשרויות המסחר המתקדמות הופכות אותה למתאימה יותר לבעלי ניסיון קודם ופחות למשתמשים חדשים, אך כך או כך אין ספק שהיא זירת מסחר מעניינת וראויה, במיוחד בגלל המגוון הגדול של צמדי המסחר שהיא מציעה.

סכנות במסחר - ממה כדאי להיזהר

מסחר, בכל נכס פיננסי שהוא, טומן בחובו סיכון. במטבעות דיגיטליים, נוכח התנודתיות הגבוהה ואי הוודאות הרבה הסובבת אותם (רגולציה, אימוץ צרכנים, מטבעות מתחרים, סכנות ריכוזיות וכו’), כמו גם מחזורי מסחר יחסית נמוכים (בהשוואה לנכסים פיננסים מובילים בעולם), הסיכון גבוה ביותר. כאשר אתם סוחרים בביטקוין או בכל מטבע דיגיטלי אחר קחו בחשבון את כל האפשרויות, פעלו בתבונה והשתדלו להימנע מפעולות אימפולסיביות. אם אתם מתכוונים לסחור בביטקוין או במטבעות דיגיטליים אחרים לצרכים ספקולטיבים, הנה כמה דברים שכדאי לכם לקחת בחשבון לפני שאתם מתחילים:

אם אתם לא יודעים לסחור – תתחילו בקטן

מסחר הוא עסק למקצוענים. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים אל תסכנו סכומים גדולים. חוק לא כתוב אך ידוע בעולם המסחר הוא שהכרישים הגדולים תמיד אוכלים בסוף את הדגיגים הקטנים. למקרה שזה לא ברור, אתם הדגיגים.
מניפולציות במסחר, הוראות “מזוייפות”, Pump & Dump ועוד טכניקות רבות עלולות ויגרמו לכם להיבהל (או להתלהב), לעשות טעויות, ולהפסיד בדרך המון כסף. עולם המסחר הוא עולם מונע רגש בצורה קיצונית, מעין סביבה של מאניה דיפרסיה. רגע אחד אתם למעלה ושנייה אחר כך אתם מתחת לאדמה. מי שאינו בעל המיומנויות המתאימות ואינו בעל אורך נשימה מתאים או יכולת לחתוך הפסדים ולממש רווחים, עדיף שלא יעסוק במסחר.

 אל תשאירו סכומים גדולים בחשבון זירת מסחר

כחלק מתהליך הצמיחה של המטבעות הדיגיטליים בשנים האחרונות החלו להופיע מספר רב של זירות מסחר. למרות חשיבותן הרבה של זירות מסחר אלו ביצירת פעילות ונפחי מסחר המספקים נזילות בביטקוין בעולם, ולמרות כמה סבבי גיוסים שביצעו חלק מזירות אלו לאחרונה על מנת להיהפך לעסקים יציבים בעלי מנגנוני אבטחה עמידים בפני פריצות ומעילות, עדיין לא הייתי ממליץ על אף אחת מהן בביטחון מוחלט.
“סיבות טכניות” הוא התירוץ החביב על הבורסות שחוסמות לפתע את אפשרות משיכת הכספים מהאתר ו”הבעיה תתוקן במהרה” גם אחת האהובות עליהם, אבל יותר מפעם אחת  – זה לא נגמר טוב.
עד לפני שקמו הזירות הגדולות, עם גופי הענק שמממנים אותן, החשש הגדול תמיד היה פרצות אבטחה, אך מאז שהרגולציה שלחה את גרורותיה הסיכון המרכזי הפך להיות הסיכון הממשלתי. באופן תיאורטי, ממשלה ספציפית במדינה בה פועלת הזירה יכולה להשתמש באחד מבין אין-ספור “סיבות” כדי להקפיא או להחרים כספים מזירות המסחר. הישמרו. ולכן, לא מומלץ להשאיר סכומי כסף נכבדים באתרים אלו. העבירו את הכספים שאתם מעוניינים לסחור בהם בלבד ובעת הפוגות במסחר, העבירו את היתרה בחזרה לארנקים מאובטחים.

אל תשקיעו יותר ממה שאתם מוכנים להפסיד

עם כל הכבוד לביטקוין, ניתן וצריך עדיין להגדיר אותו כניסוי. וככזה הוא נמצא בספקטרום הגבוה ביותר של התחום הספקולטיבי. ובמילים אחרות, הוא מאוד מסוכן להשקעה.
החוק הראשון והחשוב ביותר בכל השקעה הוא: “אף פעם אל תשקיע יותר ממה שאתה מסוגל להפסיד”.
לרוב לפני שאנו משקיעים, ולא משנה במה, אנחנו מאוד אופטימים. מבין שלושת התרחישים האפשריים של: רווח, מצב סטטי או הפסד, אנו נוטים לתת משקל יתר לתרחיש הראשון ולהתעלם משני התרחישים הנוספים.

בביטקוין המצב “גרוע” במיוחד מכיוון שהוא כבר שרד במהלך חייו הקצרים יותר מארבע התרסקויות קטסטרופליות וירידות שערים של בין 60% – 90% ותמיד (עד לרגע זה) התאושש בחזרה. התופעה הנ”ל עלולה לשלוח מסר מטעה למשקיעים פוטנציאליים ולרמז שאין מה לדאוג – בסוף זה יעלה. כמובן שזו אפשרות ואולי אפילו אפשרות סבירה, אך זוהי לא האפשרות היחידה. וכדאי להכניס זאת טוב לראש.
כשהכל הולך טוב וכולם מרוויחים כסף אז אין דאגות. אבל כשמתחיל הבלאגן אף אחד לא יתן לכם התראה מוקדמת והלחץ יתחיל לקחת שליטה. לקבל החלטות תחת לחץ זה אף פעם לא דבר טוב ופי כמה כשמדובר בכסף שלכם.
כדי להימנע מכך (או לפחות לצמצם את הסיכוי שזה יקרה) תמיד תשקיעו סכום שאתם מוכנים נפשית לאבד בצורה מוחלטת. גדולים מכם כבר ניסו “לתת את המכה” ובסוף קיבלו מכה.

בהשקעה ספקולטיבית כמו הביטקוין, תנודות של 30%-50% ביום הוא תרחיש אפשרי. חישבו טוב לפני ההשקעה ודמיינו אם אתם מסוגלים לעמוד ברכבת ההרים הזאת. אם יש ספק פשוט הקטינו את סכום ההשקעה עד שתרגישו בנוח

רובוטים ומסחר אוטומטי

לסחור זה כיף. בעיקר שמרווחים. אבל אנו כבני אדם מוגבלים במספר השעות שאנו יכולים לשבת מול מסך המחשב בריכוז ובכמות הנתונים שאנו מסוגלים לעבד בו זמנית. יותר מכך, כיצורים בעלי רגשות, אנו נופלים פעמים רבות למלכודות רגשיות ופועלים מתוך פחד ובהלה או אופוריה ותחושת ניצחון שעלולות לשבש את דעתנו הצלולה ולגרום לנו לסטות מהכללים שהגדרנו. אז אם אתם בכל זאת רוצים לנצל את המסחר הבלתי פוסק של הביטקוין מסביב לשעון וגם ללכת לישון לפעמים או שאתם פשוט צריכים מישהו שישמור עליכם מעצמכם בנפילות שערים או זינוקים חדים, אתם יכולים להשאיר את העבודה לאלו שאף פעם לא מתעייפים, אף פעם לא מתרגשים וגם הרבה יותר מהירים – מכונות מסחר אוטומטיות.

בשוק ההון המוסדר בארץ פועלות מאות מכונות מסחר אוטומטיות (הנקראות גם רובוטים) ורובנו לא יודעים, אך כקרוב ל 70% מהמסחר בתל-אביב מתבצע על ידי רובוטים. בארה”ב המספר נע בין יותר לכיוון ה 80% – 90%. בביטקוין קצת יותר קשה לאסוף נתונים רשמיים, אך היו בטוחים כי חלק לא מבוטל מהמסחר במטבעות דיגיטליים מתבצע על ידי מכונות מסחר אוטומטיות ללא מגע יד אדם.

רובוטי מסחר הן למעשה תוכנות אשר מתחברות לממשק של זירת המסחר ופועלות לביצוע קניה ומכירה של מטבעות דיגיטליים על פי הגדרות ופרמטרים ידועים מראש שהוגדרו על ידי בונה הרובוט.

תכנון ובנייה של מכונת מסחר אוטומטית הוא תהליך יחסית מסובך המצריך ידע טכני רב בשילוב עם ידע בשוק ההון. כמו כן נדרש להשקיע זמן רב (וכסף) לאחר הבנייה למציאת באגים ולביצוע ליטוש סופי לפונקציות השונות של המערכת. למזלכם, עולם המטבעות הדיגיטלי מלא באנשים חכמים מאוד שרוצים להרוויח כסף מהידע שלהם, והכינו עבורכם רובוטי מסחר הניתנים לאפיון והתאמה אישית.

אז אם אתם חושבים שיש לכם אסטרטגיה מנצחת למסחר ואתם מוכנים להשקיע קצת כסף הנה שלוש אפשרויות לא רעות בכלל:

CrptoHopper –  אחד מהשמות החמים בתחום. מציע מסחר ב 9 זירות מסחר שונות. כולל אפשרות ל Back Testing, מערכת מסחר הנתנת לאפיון והתאמה אישית ותבניות מסחר מוכנות לבחירה. מאפשרת שימוש ב Traling Stop ובאינדיקטורים טכניים למסחר.
תוכלו לקבל 30 יום בחינם לנסיון ולאחר מכן תדרשו לתשלום חודשי בין 19$-99$ בהתאם לתוכנית שתבחרו.

TradeSanta – מסחר אוטומטי שמאפשר שימוש בכלים טכנים מתקדמים כגון: רצועות בולינגר, ממוצעים נעים ו-RSI. המערכת מאפשרת מסחרLong  או Short, מעקב בזמן אמת ושימוש בתבניות מסחר מוכנות מראש.
התשלום נע בין 10$ לחודש לאפשרויות בסיסיות ועד 70$ לחודש לתוכנית המלאה בה ניתן להריץ מספר לא מוגבל של רובוטים. בנוסף לגרסת הווב, הפלטפורמה מציעה גם ממשק במובייל ל iOS ו- Android.

Shrimpy.io – פלטפורמה שמציעה שירותי ניהול תיק בנוסף לרובוטי מסחר אוטומטי. הפלטפורמה תומכת בבדיקות Back Testing על האסטרטגיה לפני השימוש, מבצעת מעקב ביצועים שוטף ומאפשרת גם מסחר אוטומטי-חברתי שעוקב ומעתיק פעולות מסחר של משתמשים אחרים. בהיבט ניהול התיק ניתן לבצע Re-balance בלחיצת כפתור ולעקוב אחרי נכסיך במספר רב של זירות בו-זמנית.
הפלטפורמה מציעה שלוש תוכניות תשלום: 15$ לחודש למתחילים, 65$ לחודש למתקדמים ו – 299$ לחברות.

אתרים שימושיים למסחר

סוחר טוב תמיד יודע מה קורה עם הנכס הפיננסי שהוא סוחר בו. שליטה בחדשות הפונדמנטליות, ניתוחים טכניים של גרף המסחר, והאזנה לשיחות והודעות בפורומים פופולריים ייספקו לכם את כל הנדרש על מנת לנתח את הסנטימנט בשוק ולחזות בצורה הטובה ביותר את המהלך הבא. הנה אתרי המידע והחדשות הטובים בעולם שיעזרו לכם תמיד להישאר עם האצבע על הדופק:

CoinMarketCap – אתר המציג את שווי השוק העדכני של כל המטבעות הדיגיטליים. מאפשר להתעדכן ברשימת המטבעות המובילים והמטבעות החדשים. מציג שינוי יומי במטבע ומספר מטבעות מונפק. ניתן למיין לפי מחזורי מסחר, שער, שווי שוק ושינוי יומי. מציג נתוני מסחר מפורטים בחלוקה לפי זירות מסחר ואחוז מתוך סך המחזור בשוק המטבעות הדיגיטליים.

CoinGecko – בדומה ל CoinMarketCap, Gecko הוא אתר שמרכז את כל המידע שרק תרצו לדעת על כל המטבעות הדיגיטליים בשוק. מכאן תוכלו לגשת לאתר הפרויקט, לעמוד הטוויטר שלו ולקבל מידע עדכני והיסטורי על המסחר במטבע. תוכלו להוסיף את המטבע לתיק המעקב שלכם, לקבל התראות על המחיר ומה לא.
Gecko מתיימר להיות גרסה טובה וידידותית יותר לקודמו אך האמת היא ששני האתרים כמעט וזהים. תבדקו בעצמכם ותראו למה אתם יותר מתחברים.

CoinDesk – אתר חדשות הקריפטו הטוב והמקיף בעולם. מרכז את כל הסיפורים וההתפתחויות החשובות בעולם המטבעות הדיגיטליים בכל יום. באתר תמצאו מדריכים מפורטים למתחילים וניתוחי עומק למתקדמים, פודקאסטים ועוד.

Discord – פלטפורמת הודעות חברתית שבעבר הייתה ידועה בעיקר כפלטפורמה מיודעת לקהילות העוסקות במשחקי מחשב. השירות מאפשר למשתמשיו להקים שרתי שיחה ייעודיים שמורכבים מערוצי הודעות וקול. לכל פרויקט קריפטו יש ערוץ Discord אליו יכולים להצטרף חברי הקהילה ולשוחח על הפרויקט, לתרום לפיתוחו או לשוחח ישירות עם המפתחים. בהעדר “שירות לקוחות” סטנדרטי לרוב המוחלט של פלטפורמות הקריפטו, ערוץ ה Discord הוא המקום אליו תגיעו אם תזדקקו לעזרה, הדרכה או כל דבר אחר. בכל שרת יש בדרך כלל ערוץ יעודי לסוחרים.

TradingView – הפלטפורמה הטובה ביותר שיש לגרפים וניתוח טכני. TradingView מחוברת מאוד לעולם הקריפטו ותמצאו בפלטפורמה את רוב צמדי המטבעות הדיגיטליים שתרצו לסחור בהם. המערכת מציעה מערפת גרפים משוכללת בחינם לגמרי, כולל ניתוח טכני ומערכת התראות. אם בכל זאת תרצו להרחיב את מספר האינדיקטורים בגרף ולסחור על מסגרות זמן בהתאמה אישית, ישנה אפשרות ללכת לגרסת ה Pro תמורת תשלום חודשי סביר (14.95$ לחודש). חובה לכל סוחר.

Coinalyze.net – אתר המספק נתוני מסחר לסוחרים מתקדמים. כאן תמצאו ריכוז של מחירי מטבעות במספר זירות מסחר למציאת הזדמנויות ארביטראז’, מידע לגבי מחירי חוזים עתידיים וריכוזי אינדיקטורים טכניים לכל מטבע בחלוקה לפרקי זמן של 5 דק’ 15 דק’ וכו’. הפלפטורמה תספק לכם מידע לגבי ה Open Interest וה- Volume המצטבר בשוק ואפילו תציג עבורכם את סכומי ההנזלות הכפויות שבוצעו (Liquidations). לאתר יש גרסה חינמית וגרסה מתקדמת יותר בתשלום.

חדש!! חדש!! חדש!!

פרקי המדריך

יש לכם שאלה?

כניסה לחשבון

רוצה ללמוד לסחור ולהשקיע במטבעות דיגיטליים?

רק 490
לזמן מוגבל

ימים
שעות
דקות
המבצע הסתיים, תודה ל 103 סטודנטים החדשים שהספיקו לרכוש את הקורס במחיר מבצע. בהצלחה לכולם נמשיך להפתיעה אתכם בהמשך

במקום 1,290 ש"ח

דילוג לתוכן